Slovenske TV

Podnaslovljene TV

Lokalne TV

EX YU TV

Angleške TV

Nemške TV

Italijanske TV

Ostale TV

SLO 2
06:00
Napovedujemo
07:50
Glasbena matineja
08:25
Muzikolog in zborovodja g. Matevž Fabijan je oktobra 2013 praznoval osemdesetletnico svojega življenja. Ob tem častitljivem jubileju so ga presenetile pevske skupine, ki jih je vodil na svoji bogati glasbeni poti s programom, ki je nastal na pobudo predsednice Zveze kulturnih društev Kranj, go. Mije Aleš. Glasbeno praznovanje je potekalo v Kongresnem centru Brda pri Kranju, vsebinsko pa ga je zaokrožil voditelj Janez Dolinar, ki je s slavljencem pripravil tudi kratke pogovore o njegovi umetniški poti.
10:00
Ohranjanje lokalne arhitekturne dediščine je naloga vseh nas, prav posebno veselje pa je, ko k temu z vsem srcem prispevajo tudi tisti, ki se morda niso rodili na slovenskih tleh. Navdihujoča zgodba prihaja iz Škocjana pri Divači, prav nad osupljivimi Škocjanskimi jamami. V čudoviti vasici se je energični lastnik lotil prenove starega župnišča in sedaj ta hiša predvsem zaradi ohranjenih lesenih elementov zares diha z duhom preteklosti.

Obiskali smo oblikovalca lesa v njegovem družinskem domu, ki je poln umetelnih lesenih predmetov, umetniških kosov in igrivih idej. Les obdeluje z ročnimi mizarskimi orodji, pri čemer končni izdelek odseva tradicijo različnih tehnik stikov, spojev in izvedbo detajlov, kot so jih uporabljali že stari mojstri.

Pogosto vam pokažemo prenove družinskih hiš oziroma podstreh, ki postanejo dom za mlade. Tokrat pa gremo v klet. Ja, tudi v kleti se da urediti sodobno in svetlo stanovanje za mlado družino.

11:00
V tokratni Avtomobilnosti bomo tako na štirih kot na dveh kolesih. Pri slednjih bomo spoznali teorijo in prakso zaviranja ter se podali v svet najnaprednejših asistenčnih sistemov, ti s svojim delovanjem posegajo tudi na področje tehnike zaviranja motocikla. Ker brez dobre pnevmatike ni učinkovitega zaviranja spoznamo tudi priporočila za kar kakovostno izbiro moto-pnevmatik.


Ponudimo vam malo šolo avtomobilskih menjalnikov in pojasnimo, zakaj so hibridni menjalnik bistveno varčnejši.


Pika na i je premiera nissana qashqaija, na kateri so povedali nekaj izredno smelih obljub.

11:50
Mož, Ki Je Dal Provinci Mesto; Prekmurski arhitekt Feri Novak, študent pri znamenitem Le Corbusieru, je Mursko Soboto spremenil v moderno mesto in ji dal svoj pečat.


Arhitekt Le Corbusier in izpopolnjevanje v pariškem ateljeju sta gotovo močno vplivala na nadaljnje delovanje mladega, vendar že pred tem uveljavljenega prekmurskega arhitekta. Pred prihodom v Pariz je Novak zasnoval v Murski Soboti vilo Keršovan leta 1931, vilo dr. Vučaka leta 1932, vilo Koltaj leta 1933, kopališče leta 1934/35, Delavski dom leta 1936 in vilo dr. Sedlačka v Radencih (ni podatka, vendar je bila nedvomno zgrajena že do avgusta leta 1938) in se udeležil nekaterih natečajev ter izvedel še vrsto drugih manjših del.

V pariškem obdobju je Novak ob delu v ateljeju načrtoval hišo dr. Šerbca v Murski Soboti, kar dokazujejo ohranjena pisma. »Hiša na kolih«, kot so poimenovali Šerbčevo hišo, ima vse značilnosti Le Corbusierove arhitekture. Še več, močno spominja na njegovo hišo Cook v Boulogne sur Seine iz leta 1926, ki jo je Novak gotovo moral videti, saj stoji v bližini ureditvenega območja ob mostu St-Cloud, za katero je Novak risal načrte. Po vrnitvi iz Pariza se je Novak jeseni leta 1938 vpisal na Tehnično visoko šolo na Dunaju, vendar je zaradi okoliščin druge svetovne vojne ni končal. Leta 1940 je naredil načrt za osnovno šolo oziroma kasnejšo gimnazijo v Murski Soboti, ki pa slogovno že kaže odmik od Le Corbusierove arhitekture.

Po drugi svetovni vojni, ko je prišlo tudi do spremembe družbenega sistema pri nas, so po Novakovih načrtih ob njegovi urbanistični skrbi za Mursko Soboto izvedli številne stanovanjske bloke, javne stavbe, javne spomenike, nagrobne spomenike in notranje opreme. O Feriju Novaku v filmu z avtorskimi besedili, fotografijami, načrti, skicami, pismi in drugimi gradivi sodelujejo arhitekti , nekateri so diplomirali iz Novakove zapuščine, njegovi še živeči sodelavci in Sobočani.

Scenarist in režiser Štefan Celec.

13:00
Tisdagsklubben / Tuesday Club; Romantična drama o ponovnih začetkih


Karin po štiridesetih letih zakona odkrije, da jo mož vara, zato ga brez pomisleka zapusti. Ob trudu, da znova sestavi svoje življenje in pride k sebi, se vpiše na kuharski tečaj. Tam spet začuti veselje do življenja in spozna nove prijatelje. Spogleduje se tudi s šefom kuhinje, ki ji vrača naklonjenost. Ko se zdi, da ji gre v življenju spet strmo navzgor, se nekega dne na vratih pojavi njen nekdanji mož, ki jo prosi za odpuščanje in novo priložnost. Karin se znajde na razpotju, saj ne ve, če je pripravljena lepo prihodnost zamenjati za udobje z možem, ki jo je izdal.


Izvirni naslov: TISDAGSKLUBBEN / Švedska, 2022 / Režija in scenarij: Annika Appelin / Igrajo: Marie Richardson, Peter Stormare, Carina M. Johansson.

14:55
LINDINE PERUNIKE IN OSKRBA

Narava je ustvarila okoli 300 vrst perunik. Uvrščajo jih v šest podrodov. Večini so najbolj poznane bradate perunike. Ob lepoti pa niso občutljive za žgoče sonce, saj zahtevajo suhe, vroče razmere. Gospa Linda, ki jih ima več kot 70 sort, predstavi njihovo nego.

DOBRI SOSEDI PLODOVK

Po ledenih možeh, Pankraciju, Servaciju in Bonifaciju, v sredini maja, pa ko jih 'zalije' še Zofka, bi že lahko sadili plodovke na prosto. Jernej Mazej je posebnim paradižnikom v novi visoki gredi za sosede namenil – 'dobre sosede'! Med njimi baziliko, kolerabico ...

OZELENJEN NADSTREŠEK

Nadstrešek pred hišo, ki sicer ščiti drva, je Sebastjan Lipar začel ozelenjevati lani. Ob homuljicah in netreskih so mu ljubi tudi mahovi. Tokrat bo z njimi prekril preostanek strehe. Skupno bo na njej štiri metre krat pol metra širok pas že preizkušenih rastlin.

navrtu@rtvslo.si.

18:50
Videotrak je video-glasbeni časovni pas urbanega slovenskega 'mainstreama', ki sega od popa in rocka, rapa, r'n'b-ja ter elektronike in vse tja do metala in alternative.
20:00
Spectacular Earth (science); Zemlja nam včasih pripravi veličastno predstavo. Od prelivajočega se severnega sija do ognjeniških izbruhov in mavrice v obliki kroga. Kdor želi ujeti te težko ulovljive trenutke, mora biti ob pravem času na pravem kraju. Avtorji so za to serijo zbrali več skupin vrhunskih znanstvenikov, neustrašnih pustolovcev in filmskih strokovnjakov, da bi posneli veličastne naravne pojave tako, kot jih še ni videlo človeško oko.


4. del: Polarni sij

Migetajoči polarni sij je eden najlepših naravnih pojavov na Zemlji. Ekipa ga je ujela v podrobnostih in v obsegu, kot jih še nismo videli. V eni noči je posnela veličastni severni sij, ki ga je bilo mogoče opazovati v vseh državah severnega tečajnika, astronavt na Mednarodni vesoljski postaji pa ga je snemal celo iz orbite.


SPECTACULAR EARTH / Velika Britanija / 2022 / Režija: Ben Crichton, Fay Finlay, Arianna Lapenne, Tristan Quinn, Ben Wilson.

21:00
Loto je najbolj priljubljena igra na srečo v Sloveniji, saj jo igra več kot 860 tisoč polnoletnih Slovencev. Voditeljica nas popelje skozi žrebanje Lota in Lota plus, poleg rezultatov obeh žrebanj pa si ogledamo tudi aktualne dobitke igre Joker.
21:05
Aalto; Alvar Aalto (1898–1976) velja za enega največjih sodobnih arhitektov. V filmu je prikazana ljubezenska zgodba Alvarja in njegove žene Aino (1894–1949), prav tako arhitektke, ki se je bolj posvečala oblikovanju in velja za pionirko sodobnega finskega oblikovanja. Hkrati nas popelje po njunih ustvarjalnih procesih ter slovitih zgradbah po vsem svetu.


Aino in Alvar sta se spoznala med študijem arhitekture v Helsinkih, nato je Aino začela delati v njegovem arhitekturnem biroju, poročila sta se leta 1924. Skupaj sta sodelovala pri številnih projektih. Aalto je izdelal načrte za sto enodružinskih hiš, skoraj polovico so jih tudi zgradili. Ena od teh je tudi njuna, zgrajena 1936, in je odprta za javnost. V filmu so prikazane tudi njune najlepše zgradbe na Finskem, knjižnica v Rusiji, študentski dom v Massachusettsu, zasebna hiša zbiratelja umetnin v Parizu in številne druge. Hkrati spoznamo pestro zgodovino modernizma in Aaltove sodobnike s področja arhitekture in oblikovanja.


AALTO / Finska / 2020

Scenarij in režija: Virpi Suutari.

22:50
I: Roščić Ivana, de Francovich Massimo... Zgodbe iz kostanjevih gozdov so postavljene v šestdeseta leta 20. stoletja, dogajajo se v gozdnati dolini na meji med Italijo in Jugoslavijo. Po tem, ko mu po nenadni bolezni umre žena, začne skopuškega mizarja Maria preganjati slutnja, da se je njegovo življenje odvrtelo v prazno.

Ko sreča Marto, osamljeno kostanjarko, ki zbira denar, da bi zapustila dolino in našla boljše življenje drugje, Mario ugotovi, da ima morda zadnjo priložnost, da za nekoga naredi nekaj dobrega. Naključno srečanje se razplete v sanjsko pravljico o minevanju in moči domišljije, ki hkrati napove skorajšnje izginotje celotne obmejne skupnosti in njene starodavne kulture.


Režija: Gregor Božič / Igrajo: Massimo De Francovich, Ivana Roščić, Giusi Merli, Tomi Janežič, Anita Kravos, Nataša Keser, Janja Majzelj, Marko Brecelj, Matija Solce, Janez Škof.

00:20
Videonoč
06:00
Napovedujemo
11:00
Videotrak je video-glasbeni časovni pas urbanega slovenskega 'mainstreama', ki sega od popa in rocka, rapa, r'n'b-ja ter elektronike in vse tja do metala in alternative.
12:10
Začnite teden z oddajo Dobro jutro in s pozitivno Ano Tavčar! Po pregledu dnevnega tiska in aktualnega dogajanja vam še pred osmo svetujemo glede najrazličnejših tematik. Druga ura oddaje je posvečena zdravju, povabimo vas tudi v domačo lekarno. Ob ponedeljkih boste spoznavali še navdihujoče osebne zgodbe, lahko boste prisluhnili astrološkim nasvetom, v rubriki Za dušo pa bomo razkrivali, kaj vse nas lahko pomiri in nam da energijo ter zagon za vsakdanje izzive in skok v nov teden.
15:15
Kako tržijo in predstavljajo industrijsko dediščino na Jesenicah ter v idrijskem rudniku, ki velja za enega najstarejših v Evropi?

Park vojaške zgodovine v Pivki v teh dneh praznuje 20 let, odkar so iz ruševin nekdanjih italijanskih vojašnic postavili enega najbolj obiskanih muzejev v Sloveniji.

16:05
Prihodnji teden se odpravljamo v Logatec. Obiskali smo podjetje PS Logatec, kjer so že od leta 1991 zanesljiv partner za celovite potrebe avtomatizacije proizvodnje. V Rogaški Slatini pa smo spoznavali obrt izdelovanja orgelskih piščali.
16:45
V Pragi smo obiskali vinski sejem, na katerem so se predstavili slovenski vinarji in vinogradniki. Bilo je tudi veliko Prirmoskih. V grški Tesaliji smo si ogledali razmere po lanskih septembrskiih orkanih, ki sta prizadele to osrednjo grško pokrajino. Šli smo v Pedrovo, kjer Borut Kokalj in Tom Ločniškar redita koze in ovce ter s tem skrbita tudi za krajino tistega območja. Pozanimali smo se, kako je na kmetih, kjer si ne morejo privoščiti prazničnih dni, saj krave ne gledajo na koledar. V zamejstvu smo obskali dve vasi, v Gročani so sadili krompir, v Grmadi pa obogatili ponudbo osmice.
18:00
Predlog zakona o dolgotrajni oskrbi je po skoraj dveh desetletjih čakanja ugledal luč sveta. Skrajni čas bi bil, da država ponudi odgovor na demografske spremembe, ki se odražajo v staranju prebivalstva, starejši od 65 let je že vsak peti Slovenec. Pred to preizkušnjo je vsa Evropa, ki je najstarejša celina tudi glede na svoje prebivalce. Bili smo na Švedskem, ki je lahko zgled zlasti pri oskrbi ljudi z demenco. Gre za bolezen, ki se bo s staranjem prebivalstva povzpela v vrh javnozdravstvenih problemov. V Italiji je oskrba starejših prepuščena predvsem tržnim zakonitostim in tudi črnemu trgu. V Avstrijo pa na delo prihaja več tisoč oskrbovalk iz tujine, pretežno iz držav vzhodne Evrope, a ostajajo prezrte in brez pravic. Povsod po Evropi tudi primanjkuje usposobljenih ljudi, ki bi skrbeli za starejše in pogosto morajo to odgovornost prevzeti na svoja pleča svojci. Tako je tudi v Sloveniji, kjer težava še zdaleč ni le premalo prostora v domovih za starejše, veliko preizkušnjo prinaša razvoj pomoči in oskrbe na domu. V kolesju luknjastega sistema pa se vendarle najdejo tudi dobre zgodbe, ki jih pišeta dobra volja in predanost posameznikov v veri, da lahko obstanemo le kot vključujoča, solidarna in sočutna družba. Avtorica: Andreja Gregorič.

Oddaja je del projekta TuEU – moč javnosti, za katero smo sredstva pridobili na razpisu Evropskega parlamenta.

18:55
Videotrak je video-glasbeni časovni pas urbanega slovenskega 'mainstreama', ki sega od popa in rocka, rapa, r'n'b-ja ter elektronike in vse tja do metala in alternative.
22:50
Glasbeni večer
23:15
Klavirski duo Gorišek Lazar – 2 klavirja združuje dva izjemna slovenska glasbenika: Bojana Goriška, vodilnega slovenskega pianista na področju sodobne klavirske literature ter Milka Lazarja - enega naših najbolj vsestranskih glasbenikov (skladatelja, pianista, čembalista, saksofonista in jazzista). V letu 2004 sta se Lazar in Gorišek odločila, da bosta združila svoje moči in pripravila skupen program za dva klavirja z navdušujočo glasbo, ki jo v večini prav za to zasedbo piše Milko Lazar, glasbo ki združuje prvine sodobne resne glasbe ter jazza. Oba glasbenika sta za svoje izjemne glasbene poustvaritve prejela tudi nagrado Prešernovega sklada.
23:35
I: Berden Gorka, Grošelj Maša, Hribar Škrlec Lena, Valič Aleš, Šparovec Lotos Vincenc... Juš je župnik, kar pa ga ne obvaruje pred pastmi in skušnjavami. Jim bo zapadel ali bo vzdržal v skladu s tem, kar mu narekujejo pravila njegovega poklica.


Scenarij in režija: Peter Hvalica.

00:00
I: Cerar Emil, Kovačevič Mirela, Mala... Kratki film Sto psov je zasnovan kot opazovanje odnosa med Moškim in Žensko. Odnos lahko vidimo kot realen in torej rahlo ekstravaganten, lahko pa ga, če seveda želimo, dojemamo tudi na simbolni ravni. Poanta filma je, da skozi navidez nerealne situacije, ki se odvijajo med dvema protagonistoma, pridemo do srži, ki ju veže skupaj. To pa je: Moški mora od Ženske dobiti občutek, da je še vedno moški. In ker je Ženska pametna, mu bo ta občutek dala, ker ve, da bo le tako lahko dobila nazaj nekaj, kar je podobno ljubezni. Tako bo lahko v miru pazila, da se njenemu moškemu in hkrati nadomestnemu otroku, ne zgodi kaj preveč hudega.

Režija: Jan Cvitkovič.

00:30
Videonoč
06:00
Napovedujemo
10:35
Videotrak je video-glasbeni časovni pas urbanega slovenskega 'mainstreama', ki sega od popa in rocka, rapa, r'n'b-ja ter elektronike in vse tja do metala in alternative.
11:45
Vabljeni, da se tudi ob torkih prebujate z nami! Prva ura bo posvečena aktualnemu dogajanju in pregledu dnevnega tiska. Posebne svetovalne minute bodo namenjene predvsem gledalcem v zrelih letih, skrbeli bomo za (sobne) rastline ter spoznavali aktivne in energične starostnike. Vsak mesec bodo v kuharskih minutah v ospredju različne jedi, terenska ekipa pa bo potovala po Sloveniji in raziskovala zanimive zgodbe mostov. Ne zamudite oddaje Dobro jutro!
14:50
Oddaja »Rojaki« je most med domovino in Slovenci, ki živijo zunaj njenih meja. Pesem, literatura, folklora in številne druge oblike izražanja ohranjajo živo slovensko besedo in tradicijo. Slovenstvo živi naprej tudi po zaslugi novih gospodarskih povezovanj, raziskovalnih in turističnih pobud ter izjemnih posameznikov, ki bogatijo naš skupen prostor. Vse to so Rojaki, spoznajte jih skupaj z nami.
15:30
At Our Neighbours Table (vi.); Južna Pfalška leži med Renom in Pfalškim gozdom, na skrajnem jugovzhodnem koncu nemške zvezne dežele Porenje - Pfalška. Zaradi veliko sončnih dni in milega podnebja tu uspevata vinska trta in zlasti sadje. Odkar se je Michael Groß preusmeril v biološko kmetovanje, je treba vso zelenjavo na kmetiji Schoßberghof okopavati. Letos je zasadil 40 različnih sort. Njegova hči Lisa Groß predeluje, kar zraste na njivah staršev. Ne le sadja in zelenjave, temveč tudi dišeče vrtnice. Kulinarični navdih je dobila predvsem na potovanjih po Aziji.


ZU TISCH .../ Nemčija / 2015 / Avtor: Ulrike Neubecker.

16:20
Koliko se med sabo poznata Vera Šolinc iz Žepine pri Celju, plodna avtorica besedil, pevka v Tercetu Originali, klarinetistka, mama in ljubiteljica živali ter Anže Zavrl iz Vinj pri Dolu pri Ljubljani, harmonikar pri Gadih, maratonec, športnik, učitelj razrednega pouka, ljubitelj čilija? Vera in Anže sta osrednja gosta oddaje, v kateri igrajo še ansambel Hervol s Tercetom Originali, skupina Prizma, ki v letu 2024 praznuje 50 let igranja, Gadi z novo pesmijo Praznimo kozarce ter Lado Leskovar, ki je zastopal nekdanjo skupno državo leta 1967 na Pesmi Evrovizije na Dunaju. V garderobi bosta bobnala pevka Eva Šolinc in simpatični Primorec Sandi Morel.
17:45
Junak tokratnega kviza Joker bo odvetnik iz Ljubljane, Edvard Bavcon. Kot mojster borilnih veščin je bil v mladosti vrhunski športnik. Po koncu športne kariere je svoje znanje delil kot trener. Ezoterika mu ni tuja, zadnja leta prakticira Qi Gong in Wudang, raziskuje indijske mudre. Je šolan harmonikaš, njegova najljubša prijateljica pa je kitara. Rad ima izzive, zato je Joker kot nalašč zanj. V oddajo je pripeljal tudi svojo super pomoč, sina Boštjana.
18:45
Videotrak je video-glasbeni časovni pas urbanega slovenskega 'mainstreama', ki sega od popa in rocka, rapa, r'n'b-ja ter elektronike in vse tja do metala in alternative.
19:20
V tokratni Avtomobilnosti bomo tako na štirih kot na dveh kolesih. Pri slednjih bomo spoznali teorijo in prakso zaviranja ter se podali v svet najnaprednejših asistenčnih sistemov, ti s svojim delovanjem posegajo tudi na področje tehnike zaviranja motocikla. Ker brez dobre pnevmatike ni učinkovitega zaviranja spoznamo tudi priporočila za kar kakovostno izbiro moto-pnevmatik.


Ponudimo vam malo šolo avtomobilskih menjalnikov in pojasnimo, zakaj so hibridni menjalnik bistveno varčnejši.


Pika na i je premiera nissana qashqaija, na kateri so povedali nekaj izredno smelih obljub.

20:00
The Thief, His Wife And The Canoe; John in Anne sta v zaporu, Anne se trudi, da bi ji sinova odpustila veliko laž. Sklene tudi, da bo prekinila stike z Johnom in se poskušala postaviti na lastne noge. Na sojenju Anne dobi celo višjo zaporno kazen od moža, kar jo zelo pretrese. Starejši sin jo obišče in ji počasi začenja odpuščati, mlajši pa tega še ne zmore. Ko obišče tudi očeta, ugotovi, da se ta sploh ne kesa. Anne hodi na psihoterapijo. Ko jo končno obišče mlajši sin z novorojenčkom, uzre kanček upanja.


THE THIEF, HIS WIFE AND THE CANOE / Velika Britanija / 2021

Scenarij. Writer: Chris Lang

Režija: Richard Laxton

V glavnih vlogah: Monica Dolan, Eddie Marsan, Mark Stanley, Dominic Applewhite, Carrie Cohen, Ellis Jones, Alice Harding, David Fynn...... IMDb ocena: 7.2/10
.

20:55
Pred 15 leti se je družina Brataševec iz Goriških Brd na podedovani kmetiji z vinogradi odločila, da namesto trte zasadijo oljke. Po letu 1920 so namreč oljke iz Brd zaradi pozebe skorajda izginile. In tako se je razvila blagovna znamka ekstra deviškega oljčnega olja VILLA EVA, sinova Timon in Kris pa zdaj vodita proizvodnjo in prodajo oljčnega olja. V sodobnem oljčnem nasadu imajo računalniško vodno podtalno namakanje iz vodne vrtine, ki je bogata z minerali, kar blagodejno vpliva na kakovost oljčnega olja. Ohranjanje biotske raznolikosti pa je eden glavnih ciljev pri pridelavi v oljčniku. Energija, ki jo vlagajo v trajnostno pridelavo prinaša tudi rezultate, zlate medalje za vrhunsko oljčno olje v Dubaju, London, Tokyju ter najvišje priznanje za ekološko ekstra deviško olje na BIOL v Italiji, kar je Villo Evo uvrstilo med 500 najboljših oljčnih na svetu.
21:25
The Man Who Sold His Skin; Drama. Sam, sirski begunec, sklene nenavaden posel; svojo kožo proda kot oglasni pano. S tem postane živa umetnina, ki potuje od muzeja do muzeja. V zameno računa na materialni izkupiček, predvsem pa na povrnitev svobode in človeškega dostojanstva, ki sta se z begunstvom izgubila. Toda prav kmalu spozna, da je prodal mnogo več kot samo kožo …


THE MAN WHO SOLD HIS SKIN / KOPRODUKCIJSKI / 2020

Režija: Kaouther Ben Hania / Scenarij: Kaouther Ben Hania / Igrajo: Yahya Mahayni, Dea Liane, Koen De Bouw, Monica Bellucci, Saad Lostan, Darina Al Joundi, Jan Dahdoh, Christian Vadim, Marc de Panda, Najoua Zouhair, Husam Chadat, Nadim Cheikhrouha, Rupert Wynne-James, Wim Delvoye, Bilel Slim, Anissa Daoud, Patrick Albenque, Stacy DeVorzon ….

23:55
Videonoč